Jdi na obsah Jdi na menu
 


Digitální fotoaparát

19. 10. 2011

Digitální fotoaparát je přístroj,který slouží k snímání statických obrázků v digitální formě, které lze upravit v počítači a vytisknout je. Může také sloužit k nahrávání videa či k time lapsu.

Princip vychází z klasického fotoaparátu. Jádrem přístroje je světlocitlivá plocha snímače na bázi CCD.Na plochu senzoru je promítán obraz přes systém optických čoček v objektivu. Světlo, která přichází ze snímaného prostoru, je v jednotlivých pixelech převáděna na elektrický signál a uložena v podobě vázaného náboje.  Náboj vzniká postupně během expozice čipu, kdy je otevřena uzávěrka fotoaparátu a světlo může dopadat na čip. Náboj vzniká díky fotoelektrickém jevu a je izolován v zásobnících.

Základní pojmy:

CCD je obrazový senzor,zařízení na světlo generující obraz.

ZOOM je jeden z parametrů objektivu, který značí kolikrát je možné objekt přiblížit. Může být buď optický, nebo digitální. Čím má fotoaparát vyšší optický ZOOM tím je lepší, ale také dražší. U digitálního ZOOMU dochází k rozostřování obrazu.

Rozlišení značí z kolika bodů-pixelů se obraz skládá. Dnes je rozšířené od 5 Mpix a více.

Displej je část fotoaparátu, na které vidíme co fotíme a zobrazuje nám již vyfocené fotografie. Nejčastěji se používá LCD.

Baterie-buď se používají AA tužkové-musí být hodně výkonné, nebo dobijecí akumulátory.

Paměťové karty mají kapacitu 2-16GB, jsou buď SD nebo SDHC.

Příslušenství- paměťové karty, software, stativy, filtry.

Výrobci:

Cannon, Panassonic, Sony a další.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář